पाक सभ्यताले सम्पन्‍न पञ्‍जाब « Drishti News – Nepalese News Portal
Logo

पाक सभ्यताले सम्पन्‍न पञ्‍जाब


दृष्टि संवाददाता


नयाँ दिल्ली । नदीहरुको भूमि भनेर चिनिने पञ्‍जाबमा विशाल कृषि जमिन रहेको छ । मानिसको जीवनलाई नै रोचक बनाउने पञ्‍जाल यहाँको स्वादिष्ट खानाले प्रख्यात छ । सरसोन दा साग, तन्दुरी चिकन, शमी कबाब, मक्की दी रोटी, आदि जस्ता परिकारहरु यहाँका विशेष परिकार हुन् ।

खेतीयोग्य जमिनले भरिपूर्ण पञ्जाब प्राचीन हडप्पा सभ्यताको समयदेखि नै परम्परागत रूपमा कृषिप्रधान समाज हो । पञ्जाबलाई ‘भारतको ग्रेनरी’ वा ‘भारतको रोटी टोकरी’ पनि भनिन्छ, किनकि यो भारतको सबैभन्दा ठूलो गहुँ उत्पादक राज्य हो ।

हिन्दुस्तान टाइमका अनुसार, पञ्जाबले सन् २०२१ मा १३२ लाख टनभन्दा बढी रबी बाली उत्पादन गरेको थियो। पञ्जाबको भौगोलिक स्थितिले माटो र हावापानी, प्रशस्त उर्वर मैदान र प्रशस्त पानीको आपूर्तिले निकै लाभ दिएको छ, जसले राम्रो खेती हुने गर्छ ।

पञ्जाबको पाक सम्पदा अनन्त रूपमा पाँच नदीहरूले खुवाइने यसको अविभाजित भूमिको विशाल क्षेत्रहरूमा जरा गाडिएको छ, जसबाट यस क्षेत्रको नाम प्रेरित भएको थियो, पञ्जाब जसको अर्थ ‘पाँच’ हो । र, बको अर्थ ‘पानी’ हो ।

पञ्जाब उर्फ ​​पञ्‍जाबीहरू खाना प्रेमीहरू हुन्छन् । तिनीहरूको मेनुमा विभिन्‍न प्रकारलाई प्राथमिकता दिन्छन् । पञ्‍जाबी खाना उत्तर भारतीय व्यञ्जनको एक महत्त्वपूर्ण भाग हो, जसले धेरैको स्वादलाई अपील गर्दछ ।

यहाँका शीर्ष परिकारहरू

१, अमृतसरी कुल्च
२, सरसो दा साग र मक्की दी रोटी
३, लस्सी
४, छोले-भटुरे
५, तन्दूरी चिकन
६, पिन्नी

प्रतिक्रिया दिनुहोस्