Logo

छाला चम्किलो बनाउन के खाने ?काठमाडौं । हामी सबै स्वस्थ, सुन्दर र सफा छाला चाहन्छौं । यसले हाम्रो आत्मविश्वास बढाउने काम गर्छ । तर हामीलाई छाला चम्किलो कसरी बनाउन के गर्ने भन्ने थाहा नहुन सक्छ ।

के तपाईंले कहिल्यै सोच्नुभएको छ कि छालाको सौन्दर्य बाहिरी स्वास्थ्यका साथै आन्तरिक स्वास्थ्यमा पनि भर पर्छ । हाम्रो शरीर जति स्वस्थ हुन्छ, हाम्रो छाला त्यति नै चम्किलो हुन्छ ।

नियमित हेरचाहले हाम्रो छालालाई स्वस्थ, चम्किलो र सुन्दर बनाउनुका साथै छालालाई समग्रमा राम्रो अवस्थामा राख्छ । हामीले दिनहुँ छालाका कोशिकाहरू फ्याँक्ने भएकाले छालालाई चम्किलो र स्वस्थ राख्न महत्त्वपूर्ण छ।

हाम्रो वातावरणले पनि हाम्रो छालामा ठूलो प्रभाव पार्छ । प्रदूषण, तनाव, हामीले खाने र पिउने तरिका र हामीले सास लिने हावाले पनि हाम्रो छालालाई बिगार्छ । तर यदि हामी चम्किलो छाला चाहन्छौं भने छालाको हेरचाहको लागि खानामा यी खानेकुरा समावेश गर्न सकिन्छ ।

टमाटर
टमाटरमा एन्टिअक्सिडेन्ट उच्च हुन्छ र लाइकोपीनले भरिएको हुन्छ । यसले छालालाई राम्रो बनाउन मद्दत गर्न सक्छ। तपाईंले यसलाई आफ्नो आहारमा दैनिक रूपमा समावेश गर्नुपर्छ जसले तपाईंको छाला राम्रो बनाउन मद्दत गर्न सक्छ ।

गाजर
गाजरमा भिटामिन ए हुन्छ र यसले घाममा परेको छाला, बुढ्यौली छाला र चाउरी पर्नबाट रोक्नका लागि धेरै उपयोगी साबित हुन सक्छ । भिटामिन ए ले तपाईको छालालाई स्वस्थ र चम्किलो बनाउँछ ।

काँक्रो
काँक्रो पानीले भरिएको खानेकुरा हो जुन छालाको लागि एकदमै स्वस्थकर हुन्छ । यसले तपाईंको छालालाई हाइड्रेटेड र चिसो राख्छ । यसले तपाइँको छालालाई मुँहासे र यूवी विकिरणबाट बचाउँछ । यसले छालालाई चाउरी पर्नबाट पनि बचाउँछ र छालालाई कडा बनाउँछ। यसले छालाका कोशिकाहरूलाई क्षति हुनबाट समेत जोगाउँछ ।

चुकन्दर
यदि तपाईं स्वस्थ र सफा छाला चाहनुहुन्छ भने बैजनी र गाढा गुलाबी रंगको तरकारी धेरै लाभदायक साबित हुन सक्छ । यसमा भिटामिन ए, भिटामिन ई, क्याल्सियम र म्याग्नेसियम प्रचुर मात्रामा पाइन्छ ।

पालक
हरियो सागसब्जीमा प्रशस्त मात्रामा पोषक तत्व पाइन्छ जसले स्वास्थ्यलाई बढावा दिन्छ । यो तपाईंको छालालाई बचाउन र छालाको चमक बढाउनको लागि धेरै महत्त्वपूर्ण छ । यसको एन्टिअक्सिडेन्ट गुणले धेरै प्रकारका छालासम्बन्धी समस्याहरूबाट बचाउन उपयोगी हुन्छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्