Logo

केटी मान्छेहरुको रोजाईमा अविवाहित जीवन


दृष्टि संवाददाता


काठमाडौं । आजको समयमा केटीहरु आफ्नो स्वतन्त्र जीवन बिताउन मन पराउँछन् । तिनीहरू यो मन पराउँदैनन् कि उनीहरू बारम्बार कुनै चीजको साथ कसैलाई रोक्दछन् । धेरै केटीहरू यो व्यवहारभन्दा अविवाहित नै रहन मन पराउँछन् ।

विवाहपछि केटीहरूले आफ्नो थरदेखि आफूलाई मनलागेको पोषाकसम्मका हरेक कुरालाई त्याग गर्नुपर्ने हुन्छ । यो कुरा धेरैलाई मन पर्दैन । साथीको छनौट, पहिलेको जस्तो खुसी आदि विवाहपछि कम हुने भएकोले पनि उनीहरू विवाहबाट टाढा रहन रुचाउँछन् ।

पुरुषको तुलनामा धेरै महिलाहरू कपडाका सौखिन हुन्छन् । प्रत्येक केटीले आफूलाई मनपर्ने लुगा लगाउन चाहन्छन् । तर विवाह भएपछि नेपाली समाजमा महिलालाई मन लागेको कपडा लगाउन छुट हुँदैन । जब कसैले उनलाई त्यस्तो कपडा लगाउनबाट रोक्छ, उसलाई यो पटक्कै मनपर्दैन । उनीहरू सोच्छन् कि यदि उनीहरू अविवाहित भएको भए आफ्नो मनपर्ने कपडा लगाउन सक्थिन्। त्यसैले पनि यस्तै स्वतन्त्रताको लागि उनीहरू अविवाहित बस्न रूचाउँछन् ।

बाल्यकालदेखिका साथीहरूलाई तपाईंले नचाहेरै पनि विवाहपछि एकाधबाहेक बिर्सने गरिन्छ। । आफ्ना साथीहरूसँग कुनै सुख दुस्खको अनुभव बाँड्न पनि विवाहपछि गाह्रो हुन्छ । उनीहरूसँग बाहिर जान सहजै सकिँदैन, जसले मान्छेलाई तनाव थप गर्ने गर्छ । त्यसैले पनि धेरै महिलाहरू अविवाहित रहन मन पराउँछन् ।

केटाहरू मात्र होइन तर केटीहरूलाई पनि विवाहपछि गोपनीयताको अधिकार छ। अझ कहिलेकाहीँ हरेक कुरामा श्रीमानलाई जानकारी गराउनुपर्ने नियम धेरैलाई झण्झटिलो लाग्न सक्छ । तर यो गोपनीयता कायम रहन सक्दैन ।

विवाहपछि केटाहरूले स्वतन्त्र दिमागमा घुम्न सक्छन् तर केटीहरूको साथ, विवाहको ट्याग लागेको हुन्छ । विवाहको ट्यागका कारण, तपाईंका साथीहरू पनि बोल्न लाज मान्ने गर्छन् वा संगकोच मान्ने गर्छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्