Logo
Logo

पूरा भयो ओलीको भित्री चाहना


11.8k
Shares

एमाले अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीको प्रस्तावमा माओवादी केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ तेस्रो पटक प्रधानमन्त्री बन्लान् भन्ने कुरा सायद कसैले सोचेका सम्म थिएनन् ।

२०७४ सालको प्रतिनिधिसभा निर्वाचनमा एमाले र माओवादी गठबन्धन भएपछि झण्डै दुईतिहाइ मतसहित एमाले अध्यक्ष ओली प्रचण्डको प्रस्तावमा दोस्रोपटक प्रधानमन्त्री बनेका थिए ।

त्यतिबेला ओली र प्रचण्डबीच आधा–आधा कार्यकाल प्रधानमन्त्री बाँडफाँट गर्ने लिखित सहमति भएको थियो । त्यो सहमतिमा एमाले अध्यक्ष ओली इमान्दार नहुँदा ओली र प्रचण्डबीच विवाद सुरु भयो ।

राष्ट्रियसभा गृहबाट दुई जना पाइलटले उडाएको जेट विमान गन्तव्यमा पुग्न नपाउँदै २०७७ जेठ ५ गते दुर्घटनाग्रस्त बन्यो । नेपालको कम्युनिष्ट इतिहासमा पुस ५ गते ‘कालो दिन’को रुपमा अंकित हुनेछ । प्रचण्डलाई नेकपाको अध्यक्ष र प्रधानमन्त्री बन्न नदिने देशी, विदेशी षड्यन्त्रस्वरुप पुस ५ गतेको घटना गराइएको थियो ।

राजावादी पार्टीको समर्थनमा प्रचण्डजस्ता क्रान्तिकारी साढे दुई वर्षका लागि मात्र प्रधानमन्त्री बन्नु भनेको जोकर फाल्तु हुनु नै हो । आखिर, ओलीको भित्री मनले चाहेको कुरा पनि यही नै हो ।

अहिले फेरि समयले ओली र प्रचण्डलाई एक ठाउँ उभ्याएको छ । आधा–आधा कार्यकाल प्रधानमन्त्री बन्ने शर्तसहित प्रचण्ड, ओलीको प्रस्तावमा प्रधानमन्त्री बनेका छन् । प्रचण्डको कार्यकाल कति सफल हुन्छ भन्ने कुरा ओलीको हातमा छ ।

मंसिर ४ गते सम्पन्न प्रतिनिधि र प्रदेशसभाको निर्वाचनमा एमालेलाई प्रतिपक्षमा बस्ने जनादेश प्राप्त भएको थियो । तर, नेपाली कांग्रेसका सभापति शेरबहादुर देउवाले राष्ट्रपति र प्रधानमन्त्री दुवै पद नछाड्ने अडान लिएपछि प्रतिनिधिसभामा सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेसले सबै पद गुमाउनु परेको छ ।

त्यतिबेला ओलीको हठले एमाले प्रतिपक्षमा पुग्यो भने अहिले देउवाको हठले कांग्रेस प्रतिपक्षमा पुगेको छ । राजनीतिमा संयमता, धैर्यता र दीर्घकालीन सोच हुनुपर्छ ।

सम्पूर्ण शक्ति आफैँले सञ्चय गर्न खोज्दा दुईतिहाइको सरकार बालुवाटारबाट बालकोट पुगेको कसैले बिर्सेको छैन । त्यस्तै, अहिले पाँचदलीय गठबन्धनबाट सबैभन्दा बढी फाइदा उठाएको कांग्रेसले गठबन्धनको शक्ति सन्तुलन मिलाउन नसक्दा जे उद्देश्यका लागि पाँचदलीय गठबन्धन भएको थियो, त्यसविपरीत परिणाम आएको छ ।

यस परिणामले प्रतिगामी शक्तिलाई थप बलियो बनाएको छ । प्रचण्ड निरीह र कमजोर बनेका छन् । किनभने, २०७४ सालमा प्रचण्डलाई प्रयोग गरेर ओलीले दुईतिहाइ मत ल्याए भने अहिले फेरि ओलीले तिनै प्रचण्डलाई प्रयोग गरेर राष्ट्रपतिदेखि प्रदेश सरकारको जिम्मेवारी आफूले लिएका छन् ।

नेपाली राजनीतिमा ओली चतुर खेलाडी हुन् । प्रचण्ड ‘जता मल्कु उतै ढल्कु’ प्रवृत्तिका नेता हुन् । उनको यस्तै अस्थिर स्वभावले माओवादी पार्टी कमजोर, उनी एक्लै बलियो बनेका हुन् ।

२०७४ सालमा एमालेसँग गठबन्धन नगरेको भए माओवादीको अवस्था अहिलेभन्दा कमजोर हुने थियो, अहिले पाँचदलीय गठबन्धनमा नभएको भए तेस्रो पार्टी बन्ने हैसियत पनि प्रचण्डको हुने थिएन ।

भन्न त प्रचण्डले जसको नीति उसको नेतृत्व भन्ने गरेका छन् । तर, नेतृत्व कमजोर हुँदा नीति अलपत्र परेको उनलाई होस छैन । कम्तीमा आफू प्रधानमन्त्री हुने पक्का भइसकेपछि उनले वामपन्थी नेतृत्वको गठबन्धन सरकार गठन गरेको भए नीति कार्यान्वयन गर्न सजिलो हुन्थ्यो ।

दुर्भाग्य, राजावादी पार्टीको समर्थनमा प्रचण्डजस्ता क्रान्तिकारी साढे दुई वर्षका लागि मात्र प्रधानमन्त्री बन्नु भनेको जोकर फाल्तु हुनु नै हो । आखिर, ओलीको भित्री मनले चाहेको कुरा पनि यही नै हो ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्