Logo
Logo

कांग्रेस-एमालेलाई प्रचण्ड सरकारसँग त्रासप्रधानमन्त्री पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ले बारम्बार भन्दै आएका छन्– ‘म जुनसुकै बेला पनि सरकारबाट हट्न सक्छु ।’ यो अभिव्यक्तिको सिधा अर्थ हुन्छ– कुनै पनि बेला प्रचण्ड नेतृत्वको गठबन्धन सरकार ढल्न सक्छ । सरकार ढले त्यसको मुख्य कारण हुन्छ– भ्रष्टाचारविरुद्ध सरकारले चालेको कठोर कदम र अभियान । प्रधानमन्त्री आफैले भनेका छन्– ‘ठूला–ठूला भ्रष्टाचार काण्डका फाइलहरू खोलिएकै कारण सरकार ढाल्ने प्रयास भइसकेको छ ।’

प्रधानमन्त्री प्रचण्ड आफैलाई थाहा छैन कि आफैले नेतृत्व गरिरहेको सरकारको आयु कति हो ? उनलाई यत्ति कुरा थाहा छ– सरकार कुनै पनि बेला ढल्न सक्छ । र, सरकार ढले सत्तारूढ मध्ये सबैभन्दा ठूलो दल नेपाली कांग्रेस यसको कारक बन्ने छ । अर्थात्, कांग्रेसकै कारण सरकार ढल्ने छ । किनकि, आफ्नै सरकारले चालेको भ्रष्टाचार विरुद्धको अभियान कांग्रेसीलाई मन परेको छैन, पचेको छैन । बरु, त्रास बनेको छ ।

नक्कली भुटानी शरणार्थी प्रकरणमा कांग्रेस सभापति शेरबहादुर देउवाका विश्वासपात्र पूर्व गृहमन्त्री बालकृष्ण खाँड जेल पुगिसकेका छन् । देउवा पत्नी आरजु नराम्ररी डामिएका छन् । जो, जुनसुकै मुद्दामा जुनसुकै बेला जेल जान सक्छन् । र, अन्य नेताहरूमाथि पनि भ्रष्टाचारकै तरबार झुन्डिएको छ । जुनसुकै बेला उनीहरूमाथि प्रहार हुनसक्छ । माओवादीसँगको सत्ता सहकार्यमा रहेता पनि सरकारसँग देउवा र कांग्रेसीको मुख्य त्रास यो नै हो ।

देउवा र कांग्रेसीजन जस्तै त्रास र पिरलोमा बाँचेका छन्, नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओली र एमालेजन । एमालेले नक्कली भुटानी शरणार्थी काण्डमा सचिव टोपबहादुर रायमाझी गुमाइसकेको छ । ओलीपत्नी राधिका शाक्य, स्वकीय सचिव राजेश बज्राचार्य, उपाध्यक्ष रामबहादुर थापा र उनका परिवार पनि नक्कली भुटानी शरणार्थी काण्डमै जोडिएका छन् ।

प्रस्तुत घटनालाई मात्रै हेर्दा सत्तारूढ कांग्रेस र सत्ताको भर्याङमा पालो कुरेर बसेको एमालेको त्रास, पीडा र स्वार्थ एउटै छ । देशको पहिलो र दोस्रो ठूलो पार्टीको पीडा, व्यथा र स्वार्थ मिलेको अवस्थामा वर्तमान सरकार स्वाभाविक पहिरोको डिलमा हुने नै भयो । यस आधारमा प्रचण्डले पाएको सूचना, गरेको परिस्थितिको आङ्कलन र खुटाएको सम्भावित दुर्घटनाको परिणाम वस्तुगत छ ।

प्रधानमन्त्री एकैसाथ अमेरिका र चीन भ्रमणमा निस्कँदै छन् । करिब साता लामो भ्रमण सकेर स्वदेश फर्किसक्दा वर्तमान सत्ता गठबन्धनमा निक्कै ठूलो गतिरोध आइलाग्ने अनुमान गरिएको छ । त्यो गतिरोधको सूचना बालुवाटारसम्म पुगिसकेको छ ।

कांग्रेसभित्र अस्तित्वमा दुई समूह छन् । एउटा समूहलाई सभापति देउवा र अर्को समूहलाई डा. शेखर कोइरालाले नेतृत्व गर्छन् । यी दुई समूह प्रचण्ड सरकार ढाल्ने सन्दर्भमा एकमत छन् । देउवा समूहले सार्वजनिक रूपमा नबोले पनि कोइराला समूहले सार्वजनिक रूपमै वर्तमान सरकारको विकल्प खोज्न थालेको छ । कोइराला आफैले सरकारमाथि प्रश्न गर्दै विकल्प खोज्न थालेका छन् ।

यसै साता, कांग्रेस निकट कर्मचारी संगठनले काठमाडौँमा कार्यक्रम आयोजना गरेको थियो । जहाँ, देउवा र कोइरालालाई दुवै सहभागी थिए । कर्मचारीलाई अर्ती दिएर देउवा मौन रहँदा कोइरालाले सकारको विकल्प सोच्नुपर्ने धारणा राखे । देउवालाई साक्षी राखेर कोइरालाले भनेका थिए– ‘वर्तमान सरकारमा हामी पनि छौँ । तर, हामी सरकारमा भएको आभास भएको छैन । देश अप्ठ्यारो अवस्थामा पुगिसकेको छ । तत्कालै कांग्रेसले नेतृत्व नलिने हो भने देश संकटमा जान्छ ।’ यसैबिच कोइराला र एमाले अध्यक्ष ओलीबिच सहकार्यका लागि गोप्य भेट भइसकेको छ ।

एउटा समूहको नेतृत्व गरे पनि कांग्रेसमा शेखर समूहको भूमिकाले खासै अर्थ राख्दैन । तर, वर्तमान सरकारको नेतृत्व गरिरहेका प्रधानमन्त्री प्रचण्ड र गृहमन्त्री नारायणकाजी श्रेष्ठसँग देउवा सन्तुष्ट छैनन् । एक शब्द पनि नसोधि खाँडलाई पक्राउ गरिएका कारण देउवा त्यो बेलादेखि नै गृहमन्त्री फेर्नुपर्ने अडानमा छन् । तर, गृहमन्त्रीबाट श्रेष्ठलाई हटाउन अहिलेसम्म पनि प्रचण्ड तयार छैनन् । कांग्रेसको पिरलो यै हो ।

परिस्थिति हेर्दा प्रधानमन्त्रीको अमेरिका र चीन भ्रमण लगत्तै सत्ता समीकरणमा ठूलै परिर्वतन आउने सम्भावना देखिन्छ । सत्ता समीकरणमा परिवर्तन आए प्रचण्ड सरकार ढलेर नयाँ सरकार बन्ने छ । उक्त सरकार गठनको एक मात्र उद्देश्य ‘भ्रष्टाचारीलाई जोगाउन’ हुने छ । जुन उद्देश्य पूरा गर्न कांग्रेस–एमाले एक ठाउँमा हुनेछन् । त्यसमा माओवादी र अन्य दलका केही भ्रष्ट नेताले पनि भूमिका खेल्ने छन् ।

सरकार गठन भएको छोटो समयमा प्रचण्ड सरकारले मिटरब्याजी काण्ड, आयल निगमको जग्गा घोटाला काण्ड, नक्कली भुटानी शरणार्थी काण्ड, ललिता निवास काण्ड र सुन तस्करी काण्डमा अभूतपूर्व एक्सन लिइसकेको छ । सरकारले यति छोटो समयमा सुशासनको पक्षमा यति धेरै काम गरिसक्यो कि, जुन काम आजसम्म कुनै पनि सरकारले गर्न सकेका थिएनन् । यी चार कामबाट माओवादीप्रति सकारात्मक धारणा बन्दै गएको छ । र, भ्रष्टाचारविरुद्ध अझै कठोर भएर अघि बढ्न प्रचण्डलाई थप साहस मिलेको छ ।

ललिता निवास र सुन काण्डको पहिलो चरणको कारबाही करिब अन्तिम चरणमा पुगेको छ । दुई ठूला देशको भ्रमण सकेर फर्केपछि भ्रष्टाचारविरुद्ध ठूलै कदम चाल्ने प्रधानमन्त्रीको तयारी छ । कतिपय सूचनाहरूलाई आधार मान्ने हो भने प्रधानमन्त्री विदेशमै रहेको बेला भ्रष्टाचारविरुद्ध सरकारले अर्को फाइला खोल्न सक्छ । भ्रष्टाचारका बाँकी फाइल खोलिएको खण्डमा कांग्रेस–एमालेका नेता कार्यकर्ता र उनीहरूको आड भरोसामा ‘भ्रष्ट राज’ चलाइसकेकाहरू फन्दामा पर्ने छन् । सरकार ढाल्ने बेमौसमी खेल यसैको आधारमा सुरु भएको हो ।

अनेकौँ संकटहरू पार गर्दै देश बिस्तारै लयमा फर्कँदै छ । अर्थतन्त्रमा सुधार आउने र सुशासन कायम हुने हो भने विकास र समृद्धिको चरणमा प्रवेश गर्नेछ । विभिन्न सूचकहरूले अर्थतन्त्र सुधारको क्रममा देखिन्छ । अबको एक मात्र कार्यभार सुशासन कायम गर्नु हो । र, सुशासन कायम गर्ने पहिलो कर्तव्य भ्रष्टाचार नियन्त्रण हो । जसका लागि भ्रष्टाचारविरुद्ध कठोर हुनै पर्छ । जुन कामको सुरुवात प्रचण्ड नेतृत्वको वर्तमान सरकारले गरिसकेको छ ।

आफ्ना र बाहिरी दुवैको अथाह दबाब थेग्दै भ्रष्टाचारविरुद्ध कठोर अभियान सुरुवात गरेर प्रचण्ड सरकारले जनतामा आशाको किरण छरेको छ । यो सुरुवातले निरन्तरता पाए केही वर्षमा नेपालको स्वर्ण युग प्रारम्भ हुनसक्छ । साझा बुझाइ के हो भने– भ्रष्टाचार नै विकासको बाधक हो । त्यसैले भ्रष्टाचारविरुद्ध सरकारले सुरु गरेको अभियानले निरन्तरता पाउनु पर्छ । जसका लागि कांग्रेस र एमाले मात्र होइन, सबै दलले बिना सर्त सरकारलाई साथ दिनुपर्ने हुन्छ ।

परिस्थिति त्यस्तो छैन । सरकारले चालेको भ्रष्टाचार विरुद्धको अभियानबाट कांग्रेस–एमाले सबैभन्दा धेरै अतालिएका छन् । आफ्ना भ्रष्ट नेता–कार्यकर्ता जोगाउन कांग्रेस–एमाले सरकार ढाल्ने खेलमा लागेका छन् । जुन खेलमा उनीहरू सफल भए देशमा पुनः भ्रष्टहरूको रजगज सुरु हुने छ । देश पुनः भ्रष्टाचारको चङ्गुलमा फस्दै जाने छ । र, नेपाली जनताको विकास र समृद्धिको चाहनामा तुसारो पर्नेछ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्