Logo
Logo

अमेरिकाद्वारा अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार कानुनको उल्लंघन : विश्व व्यापार संगठन


एजेन्सी

504
Shares

जेनेभा । विश्व व्यापार संगठनले हङकङका उत्पादनलाई ‘मेड इन चाइना’ को लेबल लगाउनुपर्ने भन्दै अमेरिकाले अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार कानुनको उल्लङ्घन गरेको ठहर गरेको छ ।

विश्व व्यापार सङ्गठनको विवाद समितिले वासिङ्टनको राष्ट्रिय सुरक्षा हितले यस्तो लेबलिङका लागि अनुमति दिएको भन्ने वासिङ्टनको तर्कलाई अस्वीकार गर्दै अमेरिकी मूलचिन्हको आवश्यकताले व्यापार निकायको नियमअन्तर्गत देशको दायित्वको उल्लङ्घन गरेको बताएको छ ।

समितिले यसलाई ‘अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धमा आपतकालीन अवस्था’ नभएको र अमेरिकाको लेबलिङ नियमले हङकङमा बनेका उत्पादनमाथि भेदभाव गरेको बताएको छ ।

अगस्ट ११, २०२० मा, संयुक्त राज्य अमेरिकाले आफ्नो देशमा निर्यात गरिएको हङकङका उत्पादनहरूमा ‘मेड इन चाइना’ चिह्नित गर्न आवश्यक थियो ।

हाल, हङकङ निर्यात उत्पादनहरूलाई ‘हङकङ’ को रूपमा चिह्नित गरिएको छ किनकि हङकङ विश्व व्यापार संगठनको एक अलग सदस्य हो र ‘एक देश, दुई प्रणाली’ अन्तर्गत छुट्टै भन्सार क्षेत्रको रूपमा विशेष दर्जा प्राप्त गर्दछ । हङकङ विशेष प्रशासनिक क्षेत्र सरकारले उक्त निर्णयको स्वागत गरेको छ ।

हङकङ सरकारका वाणिज्य तथा आर्थिक विकास मन्त्री अल्गर्नोन याउले एक विज्ञप्ति जारी गर्दै संयुक्त राज्य अमेरिकाले अन्तर्राष्ट्रिय व्यापार नियमहरूको अवहेलना गरेको, एकतर्फी रूपमा भेदभावपूर्ण र अनुचित शर्तहरू लागू गर्ने प्रयास गरेको, अनुचित रूपमा हङकङका उत्पादनहरू र उद्यमहरूलाई दबाएको र आर्थिक र व्यापारिक मुद्दाहरूलाई राजनीतिकरण गरेको पुष्टि गरेको छ ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्