Logo

बोत्सवानामा ५० गिद्ध मृत फेलाएजेन्सी । उत्तरी बोत्सवानाको चोबे जिल्लामा विषाक्त पदार्थ मिसिएको मासु खाएका कारण कम्तीमा ५० गिद्ध मरेका छन् । बोत्सवानाको वन्यजन्तु तथा राष्ट्रिय निकुञ्ज विभागले घटनालाई पुष्टि गर्दै यसबारे अनुसन्धान सुरू गरिएको जनाएको छ ।

विभागका निर्देशक काबेलो सेन्यात्सोले शुक्रबार जारी गरेको विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘चोरी सिकार गरी मारिएको जङ्गली भैँसी (अर्ना) को शरीरमा जानीजानी विषालु रसायनले मिसाएर गिद्धको मृत्यु भएको हुन सक्ने आशंका गरिएको छ ।’

सेन्यात्सोले भन्नुभएको छ, ‘यी गिद्धहरूको विषाक्तताले बोत्सवानामा उनीहरूको अस्तित्वको लागि गम्भीर खतरा उत्पन्न गरेको छ र यस्ता विषाक्तताका घटनाहरूले सबै नागरिकहरूलाई चिन्तित तुल्याउनु पर्दछ किनकि गिद्धहरूले दैनिक जीवनमा खेल्ने भूमिकाहरू महत्वपूर्ण रहन्छन् । रोगग्रस्त शवहरू हटाउन र पशुधन रोग संक्रमणको जोखिम कम गर्न गिद्धको भूमिका महत्वपूर्ण मानिन्छ ।’

रेबिज, खुट्टा र मुखमा आउने रोग (खोरेत), एन्थ्रेक्स र अन्य आर्थिक हानि निम्त्याउन सक्ने निवारणमा गिद्धले महत्वपूर्ण भूमिका खेल्ने गर्छन् ।

वन्यजन्तु विभागले विषाक्त पदार्थले जनावरहरू मार्नु बोत्स्वाना कानूनको विपरीत भएको उल्लेख गर्दै मानिसहरूलाई यस्ता कार्यहरूबाट टाढा रहन र यी जनावरहरूको संरक्षणका लागि सूचना प्रवाह गर्न मद्दत गर्न चेतावनी दिएको छ ।

यसैबीच, डीडब्लूएनपी अनुसन्धान महाशाखा र कानून प्रवर्तनले प्रभावित क्षेत्रहरूलाई दूषित गरिरहेको छ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्