Logo
Logo

दुई करोड ५० लाख अफगानी गरिबीको रेखामुनिएजेन्सी । मानवीय मामिलासम्बन्धी संयुक्त राष्ट्रसङ्घीय निकायले अफगानिस्तानको गम्भीर अवस्थाप्रति चिन्ता व्यक्त गर्दै अफगानिस्तानमा दुई करोड ५० लाख मानिस गरिबीको रेखामुनि रहेको औंल्याएको छ ।

अफगानिस्तानस्थिता संयुक्त राष्ट्रसंघीय मानवीय मामिला समन्वय कार्यालय (युएनओसीएचए) र विश्व खाद्य कार्यक्रम (डब्लुएफपी) ले बढ्दो खाद्य असुरक्षा र गरिबीप्रति चिन्ता व्यक्त गरेको अफगानिस्तानको स्थानीय सञ्चारमाध्यम टोलो न्यूजले जनाएको छ । उक्त संस्थाले अफगानिस्तानमा मानव अधिकारको अवस्था पनि निकै कमजोर बन्दै गइरहेको बताएको छ ।

अफगानिस्तानको ओसिएचएले ट्विटरमा भनेको छ, ‘अफगानिस्तानमा दुई करोड ५० लाख मानिस गरिबीको चपेटामा छन् । एक करोड ९० लाख मानिस खाद्य असुरक्षाको चपेटामा छन् । दुई करोड ५० लाख मानिस गरिबीमा बाँचिरहेका छन् । यहाँका ५८ लाख मानिस लामो आन्तरिक विस्थापनमा छन् । हजारौं घरबाढी र भूकम्पका कारण क्षतिग्रस्त भएका छन् । जाडोमा बाँच्नका लागि उनीहरूलाई खाना, पोषण सहयोग, न्यानो लुगा र घामपानीमा ओत लाग्ने घर चाहिन्छ ।’

यसैबीच विश्व खाद्य कार्यक्रमले अफगानिस्तानको आर्थिक संकटबारे चिन्ता व्यक्त गरेको छ । डब्ल्यूएफपीले ट्विटरमा भनेको छ, ‘आर्थिक सङ्कटले अफगानिस्तानभरि रोजगारी, तलब र जीविकोपार्जनलाई समाप्त पारेको छ, परिवार र समुदायलाई आफूलाई समर्थन गर्न मद्दत गर्नु पहिलेभन्दा बढी महत्वपूर्ण छ ।’

राजनीतिक विश्लेषक अब्दुल नसीरले भने, ‘जबसम्म गरिबी र बेरोजगारी उन्मूलन हुँदैन तबसम्म कुनै पनि राष्ट्र समृद्धिमा पुग्न सक्दैन, त्यसैले गरिबी र बेरोजगारी अन्त्य गर्ने तरिका भनेको निजी क्षेत्रलाई बलियो बनाउनु, लगानी आकर्षित गर्नु र देशमा रोजगारी सिर्जना गर्नु हो ।’

यसबाहेक, मानव अधिकार समूहहरूले संयुक्त राष्ट्रसंघलाई अफगानिस्तानमा बलियो जवाफदेहिताका लागि आह्वान गरेका छन् । संयुक्त राष्ट्रसंघलाई लेखेको खुला पत्रमा उनीहरूले अफगानिस्तानमा मानव अधिकारको स्थितिसम्बन्धी विशेष प्रतिवेदकको जनादेशसँगै मानव अधिकार परिषद् (एचआरसी) द्वारा एक समर्पित जवाफदेही संयन्त्रको स्थापना गर्न आह्वान गरेका छन् ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्