Logo
Logo

फेरि अन्योलमा सीको नेपाल भ्रमण


रमेश घिमिरे (स्वतन्त्र पत्रकार)


रमेश घिमिरे (स्वतन्त्र पत्रकार)

भारतीय मिडियामा प्रकाशित समाचार अनुसार भारतका प्रधानमन्त्री मोदीले उहान वार्ताको निरन्तरतास्वरुप राष्ट्रपति सीसक्ष अक्टोबर ११ मा आफ्नो निर्वाचन क्षेत्र बनारसमा वार्ताको प्रस्ताव गरेका छन् । सी–मोदीबीच पहिलो अनौपचारिक शिखर वार्ता चीनको हुवेई प्रान्तको ऊहानमा अप्रिल २७, २८ , २०१८ मा भएको थियो ।

सूत्रका अनुसार, नेपालको परराष्ट्र मन्त्रालयले पनि राष्ट्रपति सीलाई अक्टोबरमै नेपाल भ्रमण गराउन सक्रिय छ । यो भन्दा पहिले पनि प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओली बोआओ फोरममा भाग लिन जाँदै गर्दा भारतले सोही मितिमै भारत भ्रमणको निम्तो दिएको हुनाले बोआओ फोरममा भाग लिन पाएका थिएनन् ।

यो परिस्थिति भनेको हाम्रो परराष्ट्र मन्त्रालयका लागि परीक्षाको घडी हो । चीन–भारत दुवै विश्व नेतृत्वमा आउन अग्रसर मुलुक हुन् र उनीहरुबीच ठूलो व्यापारिक कारोबार (लगभग १०० विलियन अमेरिकी डलर) छ । यसबीचमा हाम्रो राष्ट्रिय हितको जगेर्ना गर्नु भनेको फलामको चिउरा चपाउनु सरह हो ।

यसैबीच प्रधानमन्त्री ओली जेठ २५ देखि ३२ सम्म युरोपेली मुलुक स्वीट्जरल्याण्ड, बेलायत र फ्रान्सको औपचारिक भ्रमणमा जाने भएका छन् । उनी जेठ २६, २७ अन्तर्राष्ट्रिय श्रम संगठन (आईएलओ)को शतवार्षिकी समारोहको विशेष सम्मेलनमा जेनेभामा सम्बोधनका साथै भाग लिनेछन् र त्यहाँ रहँदा केही देशका समकक्षी र उच्चपदस्थ व्यक्तिसँग भेट गर्नेछन् । त्यस्तै जेठ २७ देखि २९ गतेसम्म बेलायतमा रहँदा जेठ २७ मा अक्सफोर्ड विश्वविद्यालयमा आयोजना गरिने एक विशेष समारोहलाई सम्बोधन गर्नेछन् र जेठ २८ गते आफ्ना समकक्षी थेरेसा मेसँग आपसी हितका विषयमा द्विपक्षीय वार्ता गर्नेछन् । त्यस्तै उनले जेठ २९ देखि फ्रान्सको भ्रमण गर्नेछन् । पेरिसमा उनले आफ्ना समकक्षी इदोवार्दो फिलिपसँग भेट गर्नेछन् ।

विगत धेरै समयदेखि छिमेकी केन्द्रित रहँदै आएको हाम्रो विदेश नीतिको दायरा प्रधानमन्त्रीको यो युरोप भ्रमणले फराकिलो बन्ने विश्वास छ । बेलायत, फ्रान्स, स्वीट्जरल्याण्ड हाम्रो निकै पुरानो कूटनीतिक सम्बन्ध । यी तीनै राष्ट्र संशाधन र टेक्नोलोजीमा समृद्ध मुलुक हुन् । प्रधानमन्त्री ओलीले आफ्नो मुलुकलाई समृद्ध गराउन जुन ‘समृद्ध नेपाल, सुखी नेपाली’को नारा दिएका छन् । त्यसलाई परिपूर्ति गर्न यी तीनै मुलुक सक्षम छन् । यसका लागि प्रधानमन्त्रीको भ्रमणमा पर्याप्त पहलकदमी हुन आवश्यक छ ।

[email protected]

प्रतिक्रिया दिनुहोस्